Odkrywca nut zapachowych

Śliwka

Saltworks

Jak pachnie śliwka?

Zapach śliwki jest zwykle odbierany jako cukrowy, słodki. Perfumy ze śliwką kojarzą się przede wszystkim z zapachami na wieczór, noszony prawdopodobnie zimą i jesienią.

Dzieje się tak dlatego, że śliwka jest owocem, który dodaje zapachowi głębi i tajemniczości. Odpowiada także za jego słodkość.

Perfumy z śliwkami

Śliwka to jedna z najczęściej używanych nut zapachowych w przemyśle perfumeryjnym, głównie w perfumach damskich. Najczęściej towarzyszy jej innych owoców lub kwiatów. Śliwka jest również wykorzystywana w perfumach z kategorii gourmand, które łączą aromaty składników jadalnych. Popularność śliwki wynika z jej wszechstronności - w zależności od obecności innych składników w perfumach, zapach śliwki przyjmuje inny charakter.

Czym są śliwki w perfumach?

Surowcem używanym do produkcji perfum z nutą śliwki jest owoc śliwy lub jej kwiat. W zależności od tego, który z tych składników jest używany, zapach perfum będzie bardziej dominujący, bardziej owocowy lub bardziej kwiatowy. Popularność śliwki wynika z jej wszechstronności - w zależności od obecności innych składników w perfumach, zapach śliwki przyjmuje inny charakter. Raz może być bardzo słodki, czasem aż do efektu skórki, innym razem głęboki, a czasami lekko owocowy.

Zapach, jaki wydobywa się ze śliwki, zależy także od tego, w jakiej nucie zapachowej jest używany w perfumach. W przypadku nuty głowy, śliwka pojawi się jako wyraźny, nawet alkoholowy zapach. Jest to spowodowane olejkami eterycznymi, które po uwolnieniu z butelki zaczynają intensywnie parować. Jeśli zapach śliwki w perfumach znajduje się w nucie serca, to jego zapach jest bardziej stonowany. Perfumy z nutą śliwki ukrytą w bazie mają najtrwalszy aromat, charakteryzujący się niesamowitą głębią.

Perfumy śliwkowe kiedy je stosować?

Perfumy o nutach śliwki często są używane w wieczornym otoczeniu. Jeśli chodzi o porę roku, zaleca się ich stosowanie jesienią i zimą. Jednak te są jedynie ogólne wytyczne. Co ważniejsze, to rodzaj surowca śliwkowego zawartego w perfumach oraz to, z jakimi innymi składnikami współgra, ma znaczenie. Dlatego wybór zapachów jest kwestią indywidualną i zależy od ogólnej kompozycji oraz połączenia składników w danym perfumie.

Charakter śliwki w przemyśle perfumeryjnym

Natura śliwki nie jest jednolita. Chodzi tu nie tylko o różnice w surowcu uzyskiwanym z kwiatów lub owoców. Śliwka (Prunus L.), występująca w formie krzewów i drzewek, pochodzi z rodziny różowatych i obejmuje ponad dwieście gatunków. Niewielu ludzi wie, że do tego samego rodzaju należy także liczi, czasami nazywane chińską śliwką. A to jeszcze nie koniec, ponieważ ten rodzaj obejmuje również takie gatunki jak dobrze znane brzoskwinie, czereśnie, wawrzynki, morele, wiśnie i czereśnia ptasia. Dlatego, gdy znajdujemy śliwkę w perfumach, warto zastanowić się - z jakiego składnika pochodzi, czy to jest kwiat czy owoc, czy może suszona śliwka? Czy to przesada? Wcale nie! Przecież codziennie czytamy składniki żywności lub suplementów diety, które kupujemy, a perfumy również wpływają na nasze ciało. Warto także zwrócić uwagę, do jakiej nuty przyczynia się śliwka. Dzięki temu możemy być pewni, że wybieramy idealny zapach dla siebie.

To, czego często nie zdajemy sobie sprawy, to fakt, że każda roślina używana przez człowieka - owoc, warzywo lub roślina - wpływa na jego zdrowie. I nie ma znaczenia, czy korzystamy z naturalnych składników w postaci doustnego suplementu diety, kremu do skóry czy perfum. To samo tyczy się śliwki. W przypadku perfum z jej użyciem, naszą skórę i układ oddechowy wpływają pektyny, kwas winowy, kwas jabłkowy i garbniki. Są to substancje o wyraźnie prozdrowotnym działaniu. Dzięki nim procesy zmian skórnych są spowolnione, w tym procesy utleniania odpowiedzialne za starzenie się skóry.

Odkrywanie zapachów z Saltworks

Każdy z nas, bez względu na płeć czy wiek, powinien podjąć sobie małą misję: znaleźć zapach, który doskonale podkreśli nasz wyjątkowy charakter. Jak wiadomo, ile nosów, tyle preferencji. Niektórzy czują się najlepiej w otoczeniu ciężkich, drzewnych aromatów, podczas gdy inni wolą delikatne, owocowe lub kwiatowe perfumy.