10 sztuczek, dzięki którym perfumy będą trwalsze - Saltworks Blog

Kto nie chciałby pachnieć wspaniale przez cały dzień? Nasza wyjątkowa koncentracja zapachów z pewnością może pomóc, ale możesz chcieć jeszcze bardziej wydłużyć trwałość. Perfumy Saltworks utrzymują się od 6 do nawet 12 godzin w zależności od bazy, na której są zbudowane - niektóre związki aromatyczne są bardziej lotne i szybko ustępują miejsca tym cięższym budujących serce lub bazę zapachu. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że istnieją najlepsze praktyki dotyczące stosowania perfum, z których wiele sprawia, że zapachy mogą towarzyszyć nam jeszcze dłużej.

Long lasting perfumes

 

 

Przykładem jest przechowywanie flakonów w łazience lub na półce ekspozycyjnej. Poniżej omówimy kilka wskazówek i najlepszych praktyk, aby jak najlepiej wykorzystać perfumy - zarówno do noszenia, jak i przechowywania.

 

Wybierając perfumy, kluczowe jest zwrócenie uwagi na koncentrację olejków zapachowych, która decyduje o intensywności i trwałości zapachu. Wśród dostępnych opcji znajdują się woda kolońska (2-10% stężenia olejków), woda toaletowa (10-15%) oraz woda perfumowana (15-20%) i w końcu Perfumy Saltworks, które wyróżniają się jeszcze wyższą koncentracją, sięgającą aż 25%, co zapewnia długotrwały zapach towarzyszący użytkownikowi przez wiele godzin. Dla tych, którzy poszukują zapachu utrzymującego się przez długi czas, najlepszym wyborem będzie conajmniej woda perfumowana (EDP) lub właśnie perfumy o jeszcze wyższej koncentracji, takie jak oferowane przez markę The Saltworks Company.

How to make Perfume last

 

Sprawdźmy, jak sprawić, by perfumy utrzymywały się jeszcze dłużej.

 

1: Nakładaj na punkty wyczuwania pulsu

Aplikacja perfum w miejscach, gdzie wyczuwalny jest puls, takich jak nadgarstki, szyja czy punkty za uszami, ma kluczowe znaczenie dla intensyfikacji i przedłużenia trwałości zapachu. Ciepło generowane przez te punkty pulsacyjne pomaga aktywować i uwolnić esencję perfum, co sprawia, że zapach jest bardziej wyczuwalny i długotrwały. Dzięki temu, perfumy reagują bezpośrednio z ciepłem ciała, naturalnie rozprzestrzeniając się i ewoluując w ciągu dnia, co pozwala na pełniejsze doświadczenie złożoności i głębi wybranych nut zapachowych.

 

2: Stosuj zaraz po prysznicu. 

Po prysznicu skóra jest czysta i gładka. To idealny czas na nałożenie perfum.

Stosowanie perfum po prysznicu może wydłużyć ich trwałość. Najlepiej stosować perfumy zaraz po zakończeniu kąpieli i wysuszeniu skóry. W ten sposób wilgoć skumulowana w skórze pomoże zapachowi przetrwać nawet cały dzień.

 

3: Upewnij się, że skóra jest nawilżona przed aplikacją.

Nawilżona skóra ma mniejszą tendencję do szybkiego pochłaniania zapachu, co pozwala perfumom rozwijać się i utrzymywać przez dłuższy czas. Balsam tworzy na skórze lekką warstwę, która może pomóc zachować molekuły zapachowe na powierzchni skóry, zamiast pozwolić im szybko ulotnić się lub wchłonąć. 
Wskazówka ta jest przydatna również dla osób posiadająych skłonności do podrażnień, aplikacja olejku lub bezzapachowego kremu przed aplikacją ulubionych perfum może również działać jako bariera ochronna, zmniejszając ryzyko podrażnień wywołanych przez alkohol lub inne substancje zawarte w kompozycjach.

 

4: Aplikuj perfumy bezpośrednio na skórę.

Zapewni to nie tylko lepsze wrażenia zapachowe, ale także pozwala na bardziej osobiste i długotrwałe doświadczenie.

Skóra każdego człowieka ma unikalny zestaw feromonów i olejków, które mogą zmieniać sposób, w jaki perfumy pachną. Zapach reaguje z naszymi naturalnymi olejami, tworząc unikalny, osobisty aromat. Ciepło ciała pomaga aktywować molekuły zawarte w kompozycji perfum, co sprawia, że aromat jest bardziej intensywny i długotrwały. Punkty pulsacyjne, takie jak nadgarstki czy miejsca za uszami, są szczególnie dobre do aplikacji perfum, ponieważ ciepło w tych miejscach może pomóc uwolnić pełny bukiet zapachu.

Perfumy aplikowane bezpośrednio na skórę zwykle utrzymują się dłużej niż te nałożone na ubranie. To dlatego, że skóra może "zatrzymać" zapach, podczas gdy tkaniny mogą nie być w stanie tego robić równie skutecznie.
Aplikacja na skórę pozwala na przeżycie "podróży zapachowej" od nut głowy (pierwsze wrażenie) przez nuty serca (rdzeń zapachu) aż po nuty bazowe (długotrwałe wrażenie). Taki rozwój zapachu jest trudniejszy do osiągnięcia, gdy perfumy są aplikowane na ubrania.

 

5: Nałóż niewielką warstwę wazeliny na punkty wyczuwania pulsu przed aplikacją.


Jeśli potrzebujesz dodatkowej trwałości perfum, przed ich rozpyleniem nałóż niewielką warstwę wazeliny na punkty wyczuwania pulsu. Produkt będzie działał jako dodatkowa blokada zabezpieczająca przez szybkim wchłanianiem dla zapachu, pomagając mu przetrwać jeszcze dłużej.

 

6: Nie wcieraj zapachu.

Rozcieranie perfum może powodować, że delikatne górne nuty zapachowe szybciej się ulotnią. Intensywne tarcie może generować ciepło, które z kolei może zakłócić równowagę i strukturę składników zapachowych, potencjalnie zmieniając charakterystykę zapachu.

Rozcieranie może również skrócić czas, przez jaki perfumy są wyczuwalne na skórze. Szybsze ulotnienie się górnych nut wskutek rozcierania może skutkować szybszym dojściem do środkowych i bazowych nut, co z kolei skraca całkowity czas trwania zapachu.

 

7: Przechowuj perfumy w chłodnym, ciemnym miejscu.

Najgorszym miejscem do przechowywania perfum jest łazienka, choć jest to w pewnym sensie logiczne, ponieważ to właśnie tam większość ludzi przygotowuje się do rozpoczęcia swojego dnia. Ze względu na zmiany temperatury (na przykład podczas kąpieli) i wysoką wilgotność perfumy błyskawicznie tracą swoje walory, oleje w nich zawarte psują się, w niektórych flakonach można zaobserwować zmianę barwy.

Zamiast przechowywać zapachy w łazience, trzymaj je w chłodnej szufladzie z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Zaleca się nawet przechowywanie swoich flakonów w lodówce.

Dlaczego?

Ponieważ lodówka utrzymuje stabilną temperaturę jednocześnie chroniąc od światła dziennego - jest to najlepszy sposób na uniknięcie utleniania lub degradacji substancji. W szczególnie wilgotnych lub gorących miejscach naturalne olejki i esencje zawarte w perfumach mogą zacząć koagulować podczas procesu rozkładu. Jeśli zawarty w nich alkohol i woda wyparują, w środku pozostanie osad o strukturze syropu (czego zdecydowanie nie chcemy).

 

8: Rozpyl zapach na szczotkę do włosów i przeczesz nią włosy.

Jeśli chcesz nadać swoim włosom dodatkowy zapach, możesz rozpylić perfumy na szczotce i przeczesać nią suche włosy. Nie rozpylaj jednak perfum bezpośrednio na włosy, ponieważ alkohol wchodzący w ich skład może przesuszać włosy, otwierać ich łuski i doprowadzić finalnie do ich uszkodzenia. 

 

9: Przechowuj perfumy w oryginalnym flakonie.

Chociaż proces ten jest nieco przestarzały, niektórzy ludzie nadal lubią przechowywać swoje perfumy w oddzielnych, fantazyjnych butelkach. Chociaż może to wyglądać wyrafinowanie, pozwoli to na nasycenie zapachu powietrzem, co spowoduje szybszy rozkład perfum.

 

10: Kupuj perfumy o odpowiednim stężeniu.

Niektóre perfumy będą naturalnie trwalsze niż inne, zarówno na skórze, jak i we flakonie. Perfumy, woda kolońska i woda toaletowa to po prostu nazwy różnych stężeń, co oznacza, że istnieją różne proporcje olejku zapachowego w stosunku do alkoholu.

 

Jaki rodzaj zapachu utrzymuje się dłużej?

Jak omówiliśmy powyżej, dostępne są na rynku różne stężenia perfum. Moc zakupionych perfum określi, jak długo utrzymują się one na skórze. Bardziej skoncentrowane formy, takie jak perfumy czy woda perfumowana, będą kosztować więcej, podczas gdy mniej skoncentrowane wersje tego samego zapachu, takie jak woda toaletowa lub woda kolońska, analogicznie będą kosztować mniej, gdyż najcenniejszym składnikiem perfum wpływającym na ich cenę jest właśnie olej.

Można jednak również kupić perfumy, które będą miały dłuższy okres trwałości. Perfumy o bardziej wyrazistych nutach bazowych będą gwarantowały dłuższą trwałość niż te o wyrazistych nutach górnych. Nuty bazowe zwykle obejmują aromaty drzewne lub balsamiczne, a także te przyprawowe o ostrzejszym zapachu. Jeśli perfumy zawierają aromaty drzewne, takie jak drzewo sandałowe, paczula, wetyweria czy cedr, będą charakteryzowały się zwiększoną trwałością.

Perfumy o lżejszych nutach bazowych są bardziej lotne ze względu na związki w nich zawarte. Im bardziej lotny jest zapach, tym szybciej się ulotni. Dotyczy to zapachów cytrusowych i kwiatowych.

Jeśli nie masz pewności, które nuty są najsilniejsze w wybranych przez Ciebie perfumach, możesz sprawdzić informacje o ich rodzinie zapachowej na dole naszego opisu. Jeśli martwisz się o trwałość, pamiętaj o najważniejszych nutach bazowych, a także o stężeniu, gdy będziesz przygotowywać się do zakupu.

Korzystając z tych wskazówek, możesz zapewnić swojemu zapachowi jak najdłuższą trwałość i intensywność. Rozpocznij proces od zakupu perfum odpowiednich do Twoich potrzeb. Następnie przechowuj je prawidłowo i unikaj popularnych błędów, które mogłyby doprowadzić do degradacji zapachu lub skrócenia jego intensywności. Jeśli stosujesz najlepsze praktyki aplikacji perfum, będziesz wiedzieć, że w pełni wykorzystujesz potencjał swoich perfum.