Odkrywca nut zapachowych

Gorzka pomarańcza

Saltworks

Jak pachnie gorzka pomarańcza?

To intensywnie orzeźwiająca, pobudzająca i lekko cierpka nuta, pachnąca świeżo, soczyście, słodko i nieco pudrowo. Optymistyczny i radosny. Wystarczająco słodki, tylko trochę kwaśny. Zapach pomarańczy jest harmonizujący, podnoszący na duchu i relaksujący. Z drugiej strony orzeźwia i pobudza, zwalczając depresję, senność, ospałość i brak chęci do działania.Skórka gorzkiej pomarańczy ma piękny słodko-kwiatowy zapach, z nutami korzennymi i sosnowymi.

Perfumy z gorzką pomarańczą - co je wyróżnia?

Przemysł perfumeryjny wykorzystuje gorzką pomarańczę, która w botanice nazywana jest również pomarańczą sewilską lub zieloną. Skórka owoców tego drzewa, a także liście i kwiaty mają wyjątkowe właściwości aromatyczne. Co ciekawe, z każdej części rośliny pozyskuje się olejki eteryczne o zupełnie innych aromatach. Olejek ze skórki gorzkiej pomarańczy jest często wykorzystywany w aromaterapii. Wykazuje właściwości relaksujące, pobudza i poprawia nastrój. Idealny dla osób zmagających się z nadmierną sennością, kąpiel z dodatkiem takiego olejku doda sił, zwalczy smutek i pobudzi do działania.

Odkrywca zapachów marki saltworks

Każdy z nas, bez względu na płeć czy wiek, powinien podjąć się małej misji: znaleźć zapach, który idealnie podkreśli nasz wyjątkowy charakter. Jak wiadomo, ile nosów, tyle preferencji. Jedni najlepiej czują się otuleni ciężkim, drzewnym aromatem, podczas gdy inni wolą delikatne, owocowe lub kwiatowe perfumy.

Historia gorzkiej pomarańczy w przemyśle perfumeryjnym

Drzewo pomarańczowe pochodzi z Azji. W przeszłości te rośliny rosły w Chinach i Indiach. Pomarańcze dotarły do Europy dzięki Arabom. Południowa część Hiszpanii jest uważana za europejskie kolebki drzewa (Sevilla słynie przede wszystkim z kwiatu pomarańczowego). W ogrodzie wersalskim rośnie gorzka pomarańcza, która została zasadzona w 1421 roku.

Najpopularniejsze są pomarańcze słodkie (Citrus sinensis), znane także jako chińskie. Ich owoce trafiają do sklepów i stanowią surowiec do popularnego soku. W przemyśle perfumeryjnym prawdziwą "żyłą złota" stanowi jednak pomarańcza gorzka (Citrus aurantium), często określana jako pomarańcza sevillana, zielona lub kwaśna. Owoce tego drzewa są mniejsze i mają gorzki smak (w botanice klasyfikowane są jako jagody).

Olejek zapachowy można uzyskać z:
• liści
• skórki owocu
• kwiatów

Olejek bigarade jest pozyskiwany poprzez tłoczenie na zimno. W wielu perfumach staje się on głównym akordem nuty głowy, otwierając zapach. Jest intensywny, pobudzający i lekko cierpki.