Odkrywca nut zapachowych

Bergamotka

Saltworks

Jak pachnie bergamotka?

Nuta bergamotki jest świeża, rześka i cytrusowa. Kompozycje kojarzą się ze słońcem, energią i młodzieńczym entuzjazmem. Bergamotka bardzo często łączona jest z nutami kwiatowymi.

Złożony, charakterystyczny i bardzo dynamiczny aromat bergamotki sprawia, że perfumy z tej rodziny pomarańczy są niezwykle cenione w świecie perfumiarstwa.

Perfumy z bergamotką - co je wyróżnia?

Perfumy z bergamotką są chętnie wybierane zarówno przez panie, jak i przez panów. Trudno pomylić ten cytrusowy, lekko gorzki i kwaskowy aromat z innym.

Co to jest bergamotka? Wbrew pozorom zapach tej obco brzmiącej rośliny wcale nie jest kwiatowy. Bergamotka to po prostu odmiana gorzkiej pomarańczy. Nieprzypadkowo bergamotka jest mylnie klasyfikowana jako kwiat. Oprócz cytrusa istnieje również roślina, którą potocznie nazywa się bergamotką. W rzeczywistości jest to szkarłatny kwiat - bylina o pięknych, czerwonych kwiatach, wydzielająca aromat podobny do skórki owocu bergamotki.

Czym jest bergamotka?

Bergamot to odmiana pomarańczy, która wygląda trochę jak limonka lub cytryna. Ma grubą, często złożoną, żółto-zieloną skórkę i jasnozielone miąższ. Sam owoc ma wyraźnie gorzko-kwaśny smak, dlatego rzadko spożywa się go na surowo. Jednak zarówno wnętrze cytrusa, jak i jego skórka są powszechnie używane ze względu na obecność intensywnych olejków eterycznych. Mimo że ten owoc był znany już w starożytności, to dziś nadal jest stosunkowo mało popularnym cytrusem.

Zapach bergamotki kojarzy się przede wszystkim z herbatą Earl Grey, która zawdzięcza swojemu charakterystycznemu aromatowi właśnie tej małej, zielonej pomarańczy. Chociaż trudno znaleźć ten odmianowy owoc o żółto-zielonym zabarwieniu na rynku czy w sklepie, łatwo można nabyć olejki eteryczne, aromaty lub po prostu herbaty zrobione z bergamotki.

Odkrywanie zapachów z Saltworks

Każdy z nas, bez względu na płeć czy wiek, powinien podjąć się małej misji: znaleźć zapach, który idealnie podkreśli nasz wyjątkowy charakter. Jak wiadomo, ile nosów, tyle preferencji. Jedni najlepiej czują się otuleni ciężkim, drzewnym aromatem, podczas gdy inni wolą delikatne, owocowe lub kwiatowe perfumy.

Historia bergamotki w przemyśle perfumeryjnym

Według ustaleń ekspertów, bergamotka, znana również jako bergamot, najprawdopodobniej trafiła do Europy z Indii. Owoc osiedlił się na stałe we Włoszech, a konkretnie w słonecznym regionie Kalabrii. Nazwa tej odmiany pomarańczy pochodzi od włoskiego miasta Bergamo, gdzie olejek eteryczny z bergamotki był po raz pierwszy wprowadzony na rynek. Obecnie miasto to jest uznawane za światową stolicę tego intrygującego zapachu, który stanowi podstawę licznych perfum.

Olejek z bergamotki stosowany jest nie tylko w przemyśle perfumeryjnym, ale także w aromaterapii. Jego świeży i energetyzujący zapach pomaga w zwalczaniu stresu, napięcia nerwowego i bezsenności.

Moda na perfumy z bergamotką pojawiła się po raz pierwszy w XVI wieku, gdy na francuskim dworze panował Król Słońce, czyli Ludwik XIV. Najbardziej znanym zapachem, w którym bergamotka odgrywa kluczową rolę, jest Cologne 4711 (Echt Kölnisch Wasser), którego receptura została opracowana w 1792 roku. Perfumy te mają swoje korzenie we Włoszech, a produkcja, jak wskazuje nazwa, rozpoczęła się w niemieckim mieście Kolonia. Jedna legenda głosi, że aromatyczne nuty wody uwiodły samego Napoleona Bonaparte!